sobota, 17 czerwca 2017

Ludwik XVI i jego rodzina na obrazkach

Kolejny ,,komiks" - jeśli można tak nazwać obrazki z podpisami. Tym razem chciałam w ten sposób opowiedzieć o Ludwiku XVI i jego rodzinie, pokazać ich dworskie życie w czasie, gdy nie podejrzewali jeszcze zbliżającego się niebezpieczeństwa rewolucji, i wspomnieć o dalszych losach...
 
Król Ludwik XVI

Joseph Duplessis

Jeden z ładniejszych chyba portretów młodej Marii Antoniny

François-Hubert Drouais

Maria Antonina ze swoimi dwoma synami, Ludwikiem Józefem i Ludwikiem Karolem 


Dwór królewski; Maria Antonina grająca na harfie (Jean-Baptiste Gautier Dagoty, 1777)


Dwoje z dzieci królewskiej pary w ogrodzie - Maria Teresa i delfin Ludwik Józef

Louise Elisabeth Vigée-Lebrun


Maria Teresa - najstarsza córka, nazywana później Madame Royale, w czasie Rewolucji jako nastolatka uwięziona, a potem wygnana

Adolf Ulrik Wertmüller


Tu już dorosła (portret pędzla Heinricha Friedricha Fügera)Delfin Ludwik Karol - w czasie Rewolucji uwięziony wraz z rodziną, następnie oddany na wychowanie szewcowi. Zmarł w wielu 10 lat w niewyjaśnionych okolicznościach.


Mały Ludwik Józef, który umarł w wieku 8 latKsiężniczka Elisabeth de Bourbon, siostra Ludwika XVII, nazywana Madame Elizabeth, podczas Rewolucji podzieliła los brata i bratowej. Mogła uciekać, lecz mimo niebezpieczeństwa nie zrobiła tego. Była głęboko wierząca. W Kościele Katolickim wszczęto jej proces beatyfikacyjny, który teraz czeka na wznowienie.


Na dworze królewskim


Maria Antonina ze swoim mężem i bratem w 1777 r.; obraz pędzla Josepha Hauzingera

 
Rodzina królewska w ogrodach Wersalu

Hubert Robert

Madame de Lamballe czytająca Marii Antoninie i jej córce, Marii Teresie Charlotcie

Joseph Caraud

Maria Antonina - obraz przypisywany Jean-Baptiste A. Gautierowi


Przy klawikordzie

Franz Xaver Wagenschön

Para królewska w ogrodzie

Joseph Caraud

Moda z czasów Marii Antoniny


Pałacyk Petit Trianon - ulubione miejsce królowej

 

Wyidealizowane posągi Ludwika XVI i Marii Antoniny na ich grobowcu w Bazylice Saint-Denis (rzeźby: Edme Gaulle i Pierre Petitot, 1830)
Piękne!

Calvin Kramer - Own work, dzięki Wikipediii5 komentarzy:

 1. Maria Antonina i jej życie to dla mnie od lat temat niezmiernie pasjonujący. Straszny był los tej kobiety: królowej, żony, matki, podobnie jak i los jej najbliższych. Elżbietę Burbon, siostrę króla, szczególnie podziwiam, gdyż miała największe szanse by się uratować, ale z tej szansy nie skorzystała. Bardzo ciekawy wpis:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Maria Antonina prawdopodobnie była rozrzutna i lekkomyślna, tak jak o niej piszą, ale być moze to były jedyne jej wady. W każdym razie nie zasłużyła na szafot. Też mnie porusza los tej rodziny. A jak zbójecko postąpiono z dziećmi, szczególnie z biednym małym Ludwiczkiem Karolem. Brak słów. Niesamowite, jak podły potrafi być człowiek. A jednocześnie tak wspaniały.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. No właśnie... Całe to barbarzyństwo wiążące się z rewolucją (przy oczywiście jak najsłuszniejszym gniewie ludzi pracujących i ubogich na niesprawiedliwość i krzywdę) - to wszystko jest ciągle chyba jeszcze nierozliczona karta w historii Francji. Gilotynowanie tysiącami niewinnych ludzi... Joanna, jak będzie Ci się kiedyś chciało, to zajrzyj na taką stronę w necie, która publikuje NIEPEŁNĄ listę zgilotynowanych w czasie rewolucji. Jakby Cię to interesowało, to prześlę ci link kiedyś. Ja raz przejrzałam sobie tylko na literę B... Szok.

   Usuń
 3. odkąd jestem matką mocno przeżywam co spotka dzieci

  nie wiem czy chce ale litra K .... może znajdę rodzinne nazwisko

  OdpowiedzUsuń